Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yediğiniz, içtiğiniz gıdalar ile yumurta ve sperm kalitesini etkilemeniz çok zordur. Bu nedenle çiftler özel bir diyete alınmazlar.

Yeni gelecek hastalar için;

Merkezimize Gelirken Lütfen Bu formu indirip doldurun ve beraberinizde getirin...

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Kadından toplanan yumurtalar, erkekten alınan spermler ile bir araya konurlar.

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı ile ilgili yazılar

Erkek Kısırlığında Kök Hücre Çalışmalarında Ankalife’a büyük ödül..

Kök hücre kongresinde, erkek kısırlığında kök hücre çalışmalarında büyük bir umut ışığı olan ‘Kısırlaştırılmış Sıçanlarda kök hücre çalışmaları ile sperm elde edilmesi’ adlı çalışma ile, Ankalife Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi direktörü Doç. Dr. Cihangir Çakıcı’ya birincilik ödülü verildi.

Dört yıl önce kısırlaştırılmış sıçanlar ile çalışmaya başlayan Doç Dr. Cihangir Çakıcı, yağ hücreleri alarak bunlardan kök hücre elde etti. Elde edilen kök hücreler, sıçanların testislerine verildi ve yapılan destek tedavileri ile bir yılın sonunda kök hücreler önce sperm üreten kök hücreler haline geldi ve daha sonra sperm üretmeye başladılar. Sperm üretimi başlayan bu sıçanların, dişiler ile çiftleştirince, çocuklarının olduğunu ve bu çocuklarında elde edilen kök hücrelerden kaynaklandığı ispatlandı.

Menisinde canlı spermi olmayan erkeklerde yapılan mikro- TESE (Testislerden sperm elde edilmesi ameliyatı) işlemi sonrasında sperm bulunamamış ve ‘senin çocuğun olmaz’ denilen hastalar için büyük bir umut ışığı ortaya çıktı.

Erkek Kısırlığında Kök Hücre Çalışmaları ile ilgili Makalemiz, BioMed Research International Dergisinde Yayınlanmıştır.

Makaleyi İncelemek İçin Tıklayınız…

Comments are closed.